לכל מספר יש שם: זוהו רוב יהודי הונגריה שנרצחו בשואה

עד לפני עשור היו מרבית יהודי הונגריה שנספו בשואה לא יותר מנתון סטטיסטי. עתה, לאחר מחקר ארכיוני שערכו ב"יד ושם", אפשר לתת ל-80% מיהודי המדינה שנרצחו בידי הנאצים גם שם וזהות. עד לפני כמה שנים איש לא ידע דבר על שמואל לדרר. אפילו שמו לא תועד בשום מקום. האיכר ואיש הציבור, שהיה אחד מ–13 היהודים שגרו בכפר ההונגרי הנידח מגיארמצ'קה, נעלם בלי שהותיר אחריו כל זכר. מבחינה סטטיסטית הוא היה רק מספר. איש אחד מתוך כמיליון קורבנות שואה אלמונים, שאף אחד לא ידע את שמם גם יותר מ–70 שנה אחרי תום מלחמת העולם השנייה. רק באחרונה — עם השלמתו של פרויקט לאיסוף שמות יהודי הונגריה שנרצחו בשואה, שנעשה ב"יד ושם" — קיבל לדרר חזרה את שמו וגם את סיפור חייו. כעת יודעים שם לספר לא רק כי הוא היה קיים, אלא גם מתי נולד (31 ביולי 1864), היכן גדל (בכפר הקטן שבמחוז ברניה), מי היו הוריו (דוד לדרר ופאני הוניג), מה היה שמו של אחיו הצעיר (רז'ו), עם מי התחתן (גיזלה פליישר) וכמה ילדים הביא לעולם (שתי בנות). כשהפרויקט החל, ב–2007, במאגר שמות קורבנות השואה של יד ושם תועדו שמותיהם של 260 אלף מתוך כ–600 אלף יהודי הונגריה שנרצחו בידי הנאצים, כ–40% בלבד. במלים אחרות, רוב יהודי הונגריה שנרצחו בשואה נותרו עד אז אלמונים לחלוטין.

"הסיפורים הם מטלטלים, מלאי זוועה ומלאי הוד"

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שחל בשבוע הבא, נפגשו היום (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו עם ששת ניצולי השואה שידליקו משואות ביום ראשון בערב, בעצרת הפתיחה הממלכתית לאירועי יום השואה ב"יד ושם" ועם נושאת דבר הניצולים באירוע. ששת מדליקי המשואות סיפרו לרה"מ ורעייתו את סיפורי הגבורה וההישרדות שלהם במהלך המלחמה עד עלייתם ארצה: כיצד שרדו את המחנות ואת תלאות המלחמה וכיצד עלו ארצה ובנו את ביתם. פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם ניצולי שואה מדליקי משואות . צילום- עמוס בן גרשום, לע''מ פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם ניצולי שואה מדליקי משואות . צילום- עמוס בן גרשום, לע"מ ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמע את דברי הניצולים ואמר כי: "הסיפורים הם מטלטלים. סיפורים מלאי זוועה ומלאי הוד. כל סיפור זה סיפור, וביחד זה הסיפור של העם שלנו שמטפס בחזרה מבור המוות – זה סיפור התקומה שלנו.

אשל הבטיח לניצולת השואה: איום הגרעין ייפתר

אסתר מירון שומרת פינה חמה בלב מאז שמפקד חיל האוויר הבא הוביל את מטס החיל מעל מחנה אושוויץ. "הוא שיחרר אותי מהפחד", אמרה ל-ynet וסיפרה על שיחה שערכו השניים בקשר לאיום האיראני: "הוא אמר לי: 'אל תדאגי, נפתור את זה'"

ללא גורל - אימרה קרטס

סקירה זו פותחת בנימה פילוסופית המזומנת על ידי כותרת הספר. הכותרת "ללא גורל" – היא צירוף של שלילה המקדימה את המושג גורל. מתוך מטבע הלשון התמוה הזה - "ללא גורל" - הקורא ניצב, לפני העמוד הראשון, מול כוונות המחבר, כאשר גורלם המר של מיליוני קורבנות השואה ידוע, אכן מהו המושג "ללא גורל" ולמה הוא מתייחס?

FlipHTML5 LightBox Embed Demo

זה הארץ שלי - אפריים קישון